• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اصول انتخاب رشته دانشگاه سراسری و آزاد

اصول انتخاب رشته

رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنیم در اکثر موارد جزئی از زندگی ما می‌شود، پس دقت در انتخاب آن با توجه به توانایی‌ها، روحیات و علاقه‌مندی‌ها یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که هر داوطلبی می‌گیرد. پیش از انجام هر اقدامی باید دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته دانشگاه‌ها را به خوبی و با دقت مطالعه کنید، نکات و مواردی که در این دفترچه‌ها ذکر شده از اهمیت زیادی برخوردار هستند که برخی از داوطلبان از آن‌ها غافل می‌‌شوند و نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت.

1- توانمندی‌های خود را بشناسید

در نظر گرفتن توانمندی‌ها و علائق شما از فاکتورهای مهمی است که در انتخاب رشته مناسب رهنمود می‌شود. پیش از هر چیز باید اطلاعات خود را در مورد رشته‌های مورد علائقتان بالا ببرید، تجربه ثابت کرده است که بسیاری از افراد فقط از اسم رشته‌ای خوششان می‌آید اما از سختی‌ها و زحماتی که در طول مسیر باید متحمل شد خبر ندارند و بعد از مطالعه در مورد آن رشته‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که برای تحصیل در آن زمینه و بر عهده گرفتن مسئولیت‌های شغلی مربوطه در آینده ساخته نشده‌اند. یا حتی برای رسیدن به آن هدف تلاش زیادی نکرده‌اند، برای مثال یکی از استادان زیست‌شناسی در دوران دبیرستان همیشه یادآوری می‌کردند که اگر یک پزشک 12 ساعت در روز فعالیت می‌کند حالا که دانش‌آموزید باید 12 ساعت درس بخوانید و خود را آماده کنید. البته شناخت رشته‌ها و آگاهی یافتن از آن‌ها مربوط به زمانی است که در حال مطالعه برای کنکور هستید.

استعداد افراد و توانایی‌هایشان به طور معمول از زمان کودکی آن‌ها خودش را نشان می‌دهد، مثلا بعضی افراد از کودکی آچار به دست می‌گیرند و می‌خواهند لوازم خانه یا اسباب بازی‌هایشان را تعمیر کنند. یا بعضی علاقه‌مند به ساختن چیزها و نوآوری هستند. بعضی کودکان همیشه در جمع هم‌سالان خود رفتارهایی نشان می‌دهند که با مشاهده آن‌ها به این نتیجه می‌رسیم که آن کودک توانایی مدیریت دارد.

شناخت توانایی‌های هر فردی به او کمک می‌کند تا هنگامی که حرفه و زمینه‌ای را برای مطالعه و تحصیل انتخاب می‌کند، در آینده تبدیل به موقعیتی موفقیت‌آمیز بشود و دقیقا همان چیزی که همه به دنبال آن هستند. به خاطر داشته باشید هیچ شغل و حرفه‌ای به خودی خود بهترین، آینده‌دارترین یا پولسازترین نیست، اینکه چه کسانی وارد آن حرفه می‌شوند، چقدر علاقه و استعداد دارند و چه میزان تلاش می‌کنند اهمیت دارد. اگر علاقه و استعداد نباشد شخص در -به اصطلاح- پولسازترین حرفه‌ها نیز موفق نخواهد شد.

2- رشته‌های مورد علاقه‌تان را بشناسید

رشته مورد علاقه‌تان را چقدر می‌شناسید؟ آیا می‌دانید چقدر باید برای رسیدن به آن مطالعه کنید؟ چه توانمندی‌ها و مهارت‌هایی را باید در خود تقویت کنید؟ افراد مشهور در این حرفه را چقدر می‌شناسید؟ آن‌ها در چه مسیری قدم گذاشتند تا به موفقیت رسیدند؟

همیشه می‌شنویم بعضی افراد در حرفه خود صاحب سبک هستند، آن طراح ماشین‌آلات ماشینی طراحی کرده و سرعت تولیدات کارخانه‌ها را بالاتر برده است. یکی از معلمان مشهور روشی ابداع کرده است که هم دانش‌آموزان را به درس علاقه‌مند می‌کند هم درک مطالب را برای دانش‌آموزان آسان‌تر.

قطعا با شناختی که از دنیای اطرافمان پیدا می‌کنیم، تصمیم‌گیری را برای خودمان راحت می‌کنیم همچنین راه رسیدن به موفقیت را کوتاه می‌کنیم. موفقیت در رشته و حرفه‌ای که صرفا بخاطر بازار کار خوب یا صحبت‌ها و عقیده دیگران انتخابش می‌کنیم و هیچ شناختی نسبت به ‌آن نداریم تقریبا غیرممکن است مگر اینکه در طی تحصیل به آن علاقه‌مند شوید.

برای شناخت پیدا کردن یکی از بهترین گزینه‌ها صحبت کردن با دانشجوهای آن رشته است. می‌توانید د رارتباط با دروسی که در آن رشته تدریس می‌شود، انتظاراتی که از دانشجویان در هنگام تحصیل و فارغ‌التحصیلان آن رشته می‌رود، بپرسید.

یکی دیگر از راه‌ها که در شناخت آن رشته به شما کمک می‌کند جستجو در اینترنت در ارتباط با زندگی موفق‌ترین چهره‌های آن حرفه است. اقدامات، باورها و ایده‌های آن‌ها برای شما به طور چشمگیری الهام‌بخش خواهد بود.

مطالعه اطلاعات کلی که در سایت‌های معتبر در اینترنت ارائه شده نیز یاری‌دهنده شما در یافتن بهترین راه خواهند بود.

3- بازار کار را بشناسید

اصول انتخاب رشته

بازار کار پس از دو مورد از نکات مهمی است که حتما باید آن را به خاطر داشته باشید، برخی رشته‌ها بازار کار خوب و زمینه فعالیت گسترده‌ای دارند اما هرگز فراموش نکنید اگر همه فقط از این جنبه به رشته‌ها نگاه کنند در آینده‌ای نزدیک بازار کار این رشته اشباع خواهد شد. شرایط در زمان حال بسیار متفاوت از آن چیزی است که در آینده اتفاق خواهد شد با این حال آگاهی به این امر که موقعیت شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی منتظر دانشجو است به او انگیزه می‌دهد.

نکته مهمی که بارها ذکر شد و بسیار مهم است و باید بارها گوش‌زد شود این است که موفقیت افراد در زمینه‌های مختلف بخاطر تلاش‌ها و زحماتی است که محتمل می‌شوند. خلاقیت‌ها، فکرها وایده‌های نو افراد که حاصل علم، عمل و تلاش بی‌دریغ آنان است سبب شده تا به موفقیت از هر نظری برسند. پس بهتر است در ذهن خود جایی برای ایده‌پردازی و یافتن راه‌های نو باز کرد.

4- به مسافت شهر مورد نظر و شهر محل سکونتتان توجه کنید

پیش از اینکه دانشگاه‌ها در شهرهای دیگر را انتخاب کنید به مسئله رفت و آمد، هزینه سکونت و زندگی در آن شهر نیز توجه کنید. ساعت‌ها در مسیر بودن و دوری از خانواده سختی‌های خود را دارد. آیا رشته‌ و دانشگاه مورد نظرتان ارزش این سختی را دارد؟ آیا در دانشگاه‌های شهر خودتان نمی‌توانید همین رشته را بخوانید؟ البته هر کس دلایل خود را دارد اما زندگی در خوابگاه یا خانه‌های دانشجویی سختی‌های خود را دارد که پیشنهاد می‌شود قبل از انتخاب دانشگاه در شهر‌های دیگر از دانشجویان با تجربه مشورت بگیرید.

اگر هدف فقط دانشگاه رفتن و مدرک گرفتن است باید بگویم که متاسفانه نتیجه خوبی نخواهید گرفت چون در این صور هدفی ندارید، علاقه‌مندی‌های خود را در نظر نمی‌گیرید و اصلا نمی‌دانید چه استعدادهایی دارید. اگر به طور رندم رشته و دانشگاه‌های مختلف را انتخاب کنید ممکن است سال‌های طلایی عمرتان را صرف رشته‌ای کنید که برای آن ساخته نشده‌اید.

برای اینکه انتخاب رشته خوبی داشته باشید باید تمام علاقه‌مندی‌هایتان را در نظر بگیرید. فکر نکنید چون دانشگاه X فقط تا رتبه Y را می‌گیرد پس چون قبول نمی‌شوید کد رشته را وارد نکنید. با توجه به اینکه برای اتتخاب رشته دانشگاه سراسری 150 انتخاب و برای دانشگاه آزاد 100 کد را می‌توانید وارد کنید پس نگران هیچ چیز نباشید، جا برای همه چیز هست. اولین انتخاب‌ها مختص برترین دانشگاه‌ها می‌شود.

2020-10-31

0 پاسخ به "اصول انتخاب رشته دانشگاه سراسری و آزاد"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱