• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تاثیر تراز و رتبه بر انتخاب رشته

انتخاب رشته با در نظر گرفتن تراز و رتبه، به دست‌یابی به رشته و دانشگاه مورد نظر کمک شایانی می‌کند. از آن جایی که عده‌ای بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه یا بدون آگاهی از تاثیر آن دست به انتخاب رشته می‌زنند، ممکن است به نتیجه‌ای که می‌خواهند نرسند.

تراز چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

تعریف ساده‌ای در ارتباط با تراز و رتبه وجود دارد، تراز بالاترین میزان آن (بیش‌ترین عدد) یعنی شخص از جایگاه خوبی برخوردار است و رتبه پایین‌ترین میزان آن یعنی پایین‌ترین عدد به عنوان بالاترین جایگاه محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که دانشگاه‌ آزاد برای انتخاب رشته تراز و رتبه کشوری را مد نظر قرار داده و سهمیه منطقه‌ای یا انواع سهمیه‌های دیگر هیچ تاثیری در قبولی در دانشگاه آزاد ندارد.

اما در انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری سهمیه‌ها اعم از سهمیه ایثارگران و سهمیه منطقه‌ای تاثیر بسزایی دارند. در انتخاب رشته سراسری رتبه‌ نهایی داوطلب پس از احتساب تمام سهمیه‌ها مد نظر خواهد بود.

نحوه تاثیر تراز

حال با توجه به اینکه میزان دشواری پرسش‌ها در دروس متفاوت یکسان نیست، بنابراین با استفاده از نمره خام داوطلبان کنکور و محاسبات آماری تراز هر داوطلب به دست می‌آید.

در واقع تراز به معنی یکسان‌سازی ارزش نمرات است. نمره خام همان درصد درس که با در نظر گرفتن 3 نمره مثبت برای هر پاسخ صحیح و 1 نمره منفی برای برای هر پاسخ نادرست به دست می‌آید. البته این اعداد و ارقام در اختیار سازمان سنجش است.

با توجه به تعداد شرکت‌کنندگان در هر گروه آزمایشی عدد تراز چیزی بین 0 تا 10 یا 0 تا 15 هزار است.

نمره کل نهایی نیز در هر زیرگروه، با احتساب ضریب هر درس چه عمومی چه تخصصی نشان دهنده میانگین وزنی تراز هر کدام از دروس به علاوه اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی داوطلب است.

2020-11-07

0 پاسخ به "تاثیر تراز و رتبه بر انتخاب رشته"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱