• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

همه چیز در مورد تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد و سراسری

شانسی دیگر برای داوطلبانی که به دلیل پایین بودن رتبه یا انتخاب رشته نادرست در محل و دانشگاه مورد نظرشان مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند. بعد اتمام انتخاب رشته اصلی و ثبت نام پذیرفته‌شدگان، دانشگاه‌هایی که هنوز ظرفیت پذیرش دانشجو دارند با موافقت وزارت علوم، اقدام به پذیرش تعداد مشخصی دانشجو و تکمیل ظرفیت می‌کنند.

داوطلبانی که در مرحله اول انتخاب رشته نموده اما به هر دلیلی از محلی که مورد پذیرش قرار گرفته‌اند، رضایت ندارند، می‌توانند در این مرحله از بین دانشگاه‌هایی که در غالب یک دفترچه اعلام تکمیل ظرفیت کرده‌اند مجددا انتخاب رشته کنند.

در انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت نیز باید همانند انتخاب رشته مرحله اول عمل کرد. در واقع باید به ترتیب اولویت‌‌ها را چید. از ایده‌آل‌ترین تا واقعی‌ترین انتخاب‌ها. از آن جایی که برخی افراد به دلیل خطا در چیدمان اولویت‌‌هایشان و انتخاب‌ها بهتر است با دقت بیشتری هم به مطالعه دفترچه بپردازند، هم رویه پیشین را برای چیدن کد رشته‌ها به کار نگیرند. در مقاله‌های پیشین همه چیز در مورد انتخاب رشته درست گفته شده است.

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

داوطلبان با توجه به اینکه حائز شرایط هستند یا خیر می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت شانس خود را امتحان کنند. با اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها در سامانه دانشگاه آزاد دفترچه‌ای شامل کدرشته محل‌های دارای ظرفیت جهت پذیرش دانشجو در سامانه دانشگاه آزاد azmoon.org منتشر می‌شود. داوطلبان می‌توانند پس پرداخت هزینه کارت اعتباری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد تا 100 کد رشته محل را وارد فرم مربوطه کنند.

چند نکته:

  • برای شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در مرحله اول شده بودند باید دارای کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد باشند که در انتهای کارنامه درج شده است.
  • حتی کسانی که در مرحله اول در دانشگاه آزاد انتخاب رشته نکرده بودند، می‌تواند در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های آزاد شرکت کنند.
  • هر داوطلبی که در گروه‌های آزمایشی هنر یا زبان شرکت کرده است، می‌تواند کدرشته محل‌های مربوطه واحدهای دانشگاه آزاد را انتخاب نماید.
  • داوطلبانی که در دانشگاه‌های سراسری پذیرفته شده‌اند نیز می‌توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های آزاد شرکت کنند. توجه داشته باشید که قبولی آن‌ها در دانشگاه سراسری دچار مشکل نمی‌شود و حق دارند بین یکی از دانشگاه‌‌ها انتخاب کنند. البته تحصیل در هر دو دانشگاه امکان‌‌پذیر است.
  • دانشگاه آزاد معمولا با موافقت وزارت علوم برای هر دو نیمسال مهر و بهمن ماه اعلام تکمیل ظرفیت می‌کند. داوطلبان می‌توانند از طریقی که توضیح داده شد اقدام به انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت کنند.

تکمیل ظرفیت دانشگاه‌‌های سراسری

اهمیت تکمیل ظرفیت برای داوطلبانی مشخص می‌شود که به هر دلیلی یا موفق به کسب پذیرش دانشگاه مورد نظرشان نشده‌‌اند. خالی ماندن برخی از صندلی‌‌های دانشگاه‌های سراسری به دلیل عدم رضایت بعضی از داوطلبان از نتیجه انتخاب رشته‌شان در مرحله اول است یا برخی دیگر دانشگاه آزاد را برای تحصیل انتخاب نموده‌اند. در نتیجه می‌توان گفت همیشه جای خالی برای داوطلبانی وجود دارد که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های سراسری هستند.

همانطور که گفته شد دانشگاه‌ها با اخذ اجازه از شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت علوم اقدام به تکمیل ظرفیت و پذیرش دانشجو می‌کنند. اما به توجه به اینکه در دو سال اخیر مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های سراسری حذف شد، امسال نیز هنوز مشخص نیست که این مرحله انجام خواهد شد یا خیر.

تکمیل ظرفیت دانشگاه‌‌های سراسری از طریق سامانه سنجش وزارت علوم یعنی سایت sanjesh.org اعلام می‌‌شود. از طریق سایت مذکور می‌توان اقدام به دریافت دفترچه شامل کدرشته محل‌ها کرد. پس از ورود به سامانه و وارد کردن اطلاعات مورد نیاز اقدام به تکمیل فرم و وارد کردن کدرشته‌‌ها براساس گروه آزمایشی و زدن کلید تایید اطلاعات در پایین صفحه کار ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت تمام می‌شود.

فراموش نکنید اگر در گروه آزمایشی زبان و هنر نیز شرکت نموده‌‌اید، می‌توانید کد رشته محل‌های رشته‌های مربوطه را هم انتخاب نمایید.

2020-10-29

0 پاسخ به "همه چیز در مورد تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد و سراسری"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱