• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی شاخه تجربی

رشته تجربی پرطرفدارترین رشته دبیرستانی است که می‌توان گفت بیشتر بخاطر وضعیت اشتغال و درآمدزایی آن اکثر دانش‌آموزان به فکر تحصیل در رشته تجربی و سپس ادامه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی شاخه تجربی می‌پردازند. اما همانطور که همیشه گفته شده است درآمد داشتن و موفقیت چیزی نیست که همه فارغ‌التحصیلان رشته مورد نظر به آن دست یابند زیرا رشته‌ها به خودی خود زمینه موفقیت را آماده نکرده‌اند این افراد هستند که با تلاش و پشتکار، ایده‌پردازی، مطالعه و تحقیق زمینه موفقیت و گاهی درآمد خوب را می‌سازند. موفقیت شغلی از آن افرادی است که با علاقه و اشتیاق سیری ناپذیر همیشه به دنبال کشف و یادگیری هستند.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در اینجا یادآور شد در ارتباط با علاقه و توانایی‌های شما است. در هنگام هدف‌گذاری و در نهایت انتخاب رشته حتما به خاطر داشته باشید انتخاب رشته شما آینده شما است، قرار است سال‌های طلایی عمرتان را صرف تحقیق و تحصیل در آن رشته کنید، پس با اشخاص درست مشورت کنید. هرگز توجه نکنید که اطرافیان چه انتظاراتی از شما دارند.

در ارتباط با توانایی‌هایتان باید گفت سختی ورود به دانشگاه در رشته پزشکی یا پرستاری خیلی کمتر از ورود و فعالیت در حرفه‌های مذکور است. ساعات کار طولانی، کشیک‌های شبانه، ارتباط با بیماران مختلف و دیدن اتفاقات ناگواری که ممکن است پیش بیاید. اگر علاقه‌مند به رشته‌هایی از این دست هستید باید قدرت جسمی و روحی خود را بالا ببرید. البته اغلب انسان‌ها با قرارگیری در محیط سازگاری‌های لازم را پیدا می‌کنند.

پر طرفدارترین رشته های تجربی

در این مقاله برآنیم تا رشته‌های پرطرفدار شاخه تجربی را به اختصار شرح دهیم.

1- رشته پزشکی

رشته پزشکی یکی از محبو‌ترین رشته‌های شاخه تجربی است؛ به عبارت دیگر، بعضی از دانش‌آموزان با رویای پزشک شدن رشته تجربی را در دبیرستان انتخاب می‌کنند.

همانطور که می‌دانیم دانشجویان رشته پزشکی بعد از سپری کردن 7 سال به درجه دکتری عمومی نائل می‌شوند. اما در این 7 سال چه دوره‌ها و درس‌هایی را باید بگذرانند؟!

دانشجویان رشته پزشکی پس از ورود به دانشگاه 4 دوره‌ی دروس علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی را باید بگذرانند. با به پایان رساندن دوره اول که مربوط به دروس علوم پایه و دوسال است، کلیه دانشجویان رشته پزشکی برای ورود به مرحله بعدی باید در آزمون جامع علوم پزشکی که وزارت بهداشت و درمان به صورت سراسری برگزار می‌کند، شرکت کنند و در صورت داشتن نمره کافی وارد دوره فیزیوپاتولوژی می‌شوند. دو دوره اول رشته پزشکی 5 سال است که دانشجویان با کسب موفقیت می‌توانند از این مرحله به مرحله کارآموزی و کارورزی بروند. لازم به ذکر است که ورود به دوره کارآموزی و کارورزی نیز با کسب نمره کافی در آزمون جامع کارورزی ممکن است.

برای موفقیت در رشته و سپس در حرفه پزشکی باید در ابتدا از اعتماد به نفس بالا، تحمل و صبر، قدرت تجسم و حافظه قوی برخوردار باشید.

2- رشته پرستاری

پرستاری رشته‌ای جذاب و محبوب اما به همان اندازه سخت و دشوار. علاوه بر علاقه زیاد به این رشته داوطلبان باید روحیه و قدرت جسمی خود را ارتقا دهند زیرا تقریبا کسانی که وارد این حرفه می‌شوند خود را وقف جامعه می‌کنند.

دانشجویان رشته پرستاری پس از فارغ‌التحصیلی یک دوره 2 ساله طرح اجباری با حقوق دارند که باید حتما آن را سپری کنند.

3- رشته داروسازی

رشته تجربی داروسازی

از جذاب‌ترین رشته‌های شاخه تجربی. همانطور که از نام آن مشخص است در این رشته به ساخت داروها برای درمان و کنترل بیماری‌های انسان‌ها و جانوران، شناخت بیماری‌ها و داردوهای موثر بر آن، میزان تاثیر دارو بر سلامت و …پرداخته می‌شود.

فعالیت در عرصه داروسازی فقط به ساخت دارو و مطالعه آن ختم نمی‌شود بلکه ساخت و تولید مواد آرایشی بهداشتی نیز توسط داروسازان انجام می‌شود.

دروس رشته داروسازی در دانشگاه شامل دروس علوم پایه مثل بیولوژی نظری، فیزیم نظری، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، شیمی تجزیه، میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی ایمنی‌شناسی و دروس تخصصی از جمله گیاه‌شناسی دارویی، اشکال دارویی، تغذیه و رژیم درمانی، مواد خوراکی، مفردات پزشکی، مقدمات داروسازی و … است.

4- رشته دندان‌پزشکی

یکی از مهم‌ترین رشته‌ها که علاوه بر تامین سلامتی جامعه به تامین زیبایی آن نیز می‌پردازد. این رشته به عنوان یکی از درآمدزاترین رشته شاخته شده اما باید در نظر داشته باشید 2 برابر درآمدزایی آن باید دقت به خرج بدهید زیرا کار با دندان بسیار حساس است نیازمند ظرافت بسیار.

این رشته شامل دو دوره 2ساله و 4 ساله است که همانند پزشکی در دو سال اول دروس علوم پایه مربوطه تدریس می‌شود. دانشجویان باید برای ورود به دوره بعدی که شامل 4 سال است در آزمون جامع علوم پایه که توسط وزارت بهداشت و آموزش پزشکی به صورت سراسری برگزار می‌شود شرکت کنند، سپس با کسب نمره کافی می‌توانند وارد دوره بعدی بشوند.

در 2 سال اولیه دروس علوم پایه مثل آناتومی، بافت‌شناسی، ژنتیک، پاتوبیولوژی، ایمنی‌شناسی، میکروب‌شناسی، فیزیولوژی آموزش داده می‌شود.

5- فیزیوتراپی

رشته تجربی فیزیوتراپی

به دلیل وجود پله در هر ساختمانی در سنین مختلف درد زانو و مچ پا و کمر تجربه می‌شود. تحصیل افراد در رشته فیزیوتراپی که با مطالعه آناتومی بدن، کالبدشناسی و حرکت‌شناسی به اصطلاح و درمان مشکلات آن با ورزش، اشعه فرابنفش و فروسرخ، گرما و برق می‌پردازند.

تحصیل در این رشته در دانشگاه شامل یک دوره 4 ساله است که پس از آن افراد می‌توانند در مراکز توان‌بخشی، بهزیستی، سازمان‌های مرتبط مشغول به فعالیت بشوند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند مطلب و مراکز توان‌بخشی خصوصی نیز افتتاح کنند.

6- رادیولوژی

یکی از رشته‌های پیراپزشکی است که از پرتوها و امواج مختلف برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند. دانشجویان این رشته به مطالعه دروس علوم پایه و دروس تخصصی رشته خودشان که مربوط به شناخت انواع پرتو و امواج و تاثیر آن‌ها بر بافت‌های بدن است، می‌پردازند.

7- علوم آزمایشگاهی

در این رشته به مطالعه و شناخت عوامل میکروبی و بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، پرداخته می‌شود. آشناترین فعالیتی که آزمایشگران این حرفه انجام می‌دهند آزمایش بر روی مایعات، خون و بافت‌های بدن برای تشخیص عامل بیماری‌زا است. از جمله دروسی که در دانشگاه در این رشته آموزش داده می‌شوند می‌‌توان به آناتومی، آسیب‌شناسی، میکروب‌شناسی، باکتری‌‌شناسی پزشکی، ویروس‌شناسی، قارچ‌‌شناسی پزشکی اشاره کرد. در مقاطع بالاتر نیز در رشته‌هایی از جمله بیوشیمی بالینی، خون‌شناسی، ایمنی‌شناسی، میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی، سم‌شناسی و ویروس‌شناسی می‌توان به ادامه تحصیل پرداخت.

2020-11-01

0 پاسخ به "پرطرفدارترین رشته های تحصیلی شاخه تجربی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱