• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی شاخه ریاضی

رشته ریاضی بیشتر انتخاب دانش‌آموزانی است که فکر تحصیل در رشته‌‌های مهندسی در دانشگاه را در سر می‌پرورانند. صرف نظر از علاقه و اشتیاق، عامل درآمد و بازار کار آن حرفه‌ها سبب می‌شود تا دانش‌‌آموزان رشته ریاضی را انتخاب کنند.

در رشته‌های مهندسی علاوه بر دانش و توانایی محاسبات باید خلاقیت را نیز پرورش داد. در روند طراحی ماشین‌آلات کارخانه‌جات، ربات‌ها و همه دستگاه‌هایی که در هر کجا در خدمت زندگی انسان هستند، این قدرت تصور، تجسم و خلاقیت مهندس است که او را در کل مسیر همراهی می‌کند و به اهدافش می‌رساند.

مسئله‌ای که تاکید بر آن بسیار اهمیت دارد، میزان علاقه‌مندی، توانایی و تلاش دانشجو در هنگام تحصیل است. توجه کنید همه کسانی که حالا می‌‌بینید موفق هستند و احتمالا درآمد خوبی دارند به دلیل تلاش‌ها و زحماتی است که در طول زمان کشیده‌اند.

با بالا بردن سطح دانش ایده‌های جدیدی به ذهن افراد می‌رسد، کمبودهای جامعه علمی مشخص شده و در جریان رفع کمبودها و دست‌یابی به علوم و ایده‌های جدید به توانایی لازم برای طراحی و اختراع وسیله‌های جدید می‌رسیم.

بهترین رشته های ریاضی

در این مقاله بر آنیم تا به اختصار به معرفی تعدادی از رشته‌های پرطرفدار شاخه ریاضی بپردازیم.

1- مهندسی برق

پرطرفدارترین رشته شاخه ریاضی رشته مهندسی برق است. در این رشته دانشجویان به مطالعه و شناخت کاربردهای الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازند.

در این رشته که دارای یک دوره 4 ساله در مقطع کارشناسی است دروس عمومی، دروس پایه و دروس تخصصی تعلیم داده می‌شود. از دروس پایه این رشته می‌توان به ریاضی عمومی، معادلات دیفرانسیل و آمار و احتمالات مهندسی و …  اشاره کرد. دروسی تخصصی نیز شامل مباحثی نظیر مقدمه‌ای بر مهندسی برق، مدارهای الکتریکی 1و 2 و آزمایشگاه ماشین‌های الکتریکی و … می‌شوند.

2- مهندسی پزشکی

با توجه به پیشرفت علم پزشکی و نیاز کشور به دانش پزشکی به‌روز در درمان بیماری‌ها، نیاز به تجهیزات پزشکی مدرن احساس می‌شود که علاوه بر مدرن و به‌روز شدن باید در اختیار همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر کشور قرار بگیرد. طراحی و تولید تجهیزات پزشکی توسط مهندسان پزشکی انجام می‌شود. از تولیداتی که توسط تیم‌های مهندسی پزشکی صورت می‌گیرد به اندام‌های مصنوعی، ربات‌ها و تجهیزات مرتبط می‌توان اشاره کرد. می‌توان گفت یکی از پراهمیت‌ترین رشته‌ها و مشاغل در کشور مهندسی پزشکی است که همیشه وجودشان در کشور نیاز است.

از دروسی که در دوره تحصیل آموزش داده میشود می‌توان به بیوالکتریک، بیومکانیک  و بیومتریال اشاره کرد. این دروس اسم گروه دروس‌هایی است که تدریس می‌شود.

دروس بیوالکترونیک: دروسی مانند آناتومی، فیزیولوژی، مدارهای الکتریکی 1و 2، الکترونیک 1و2، تجزیه و تحلیل سیستم‌‌‌ها، ریاضیات مهندسی، آمار حیاتی و احتمالات، اصول سیستم‌های رادیولوژی و … .

دروس بیومکانیک: آناتومی و فیزیولوژی، استاتیک، مقاومت مصالح، ریاضیات مهندسی، دینامیک در مهندسی پزشکی، ترمودینامیک و … .

دروس بیومتریال: فیزیولوژی، آناتومی، استاتیک و مقاومت مصالح، بیوشیمی، مبانی علوم و تکنولوژی پلیمرها، هیستولوژی و پاتولوژی، مقدمه‌ای بر بیولوژی سلولی و مولکولی و … .

3- مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

مکانیک بخش مهمی در علم فیزیک محسوب می‌شود. در این رشته به مطالعه علمی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آن می‌‌پردازند. دانشجویان رشته مهندسی مکانیک علاوه بر مطالعه دست به ساخت و تولید وسایل و ماشین‌ها نیز می‌زنند.

از دروسی که در دوره کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک تدریس می‌شود می‌توان به معادلات دیفرانسیل، مبانی مهندسی برق، نقشه‌کشی صنعتی، مکانیک سیالات، طراحی اجزا، ترمودینامیک، ارتعاشات مکانیکی، کنترل اتوماتیک و … اشاره کرد.

رشته مهندسی مکانیک دارای چهار گرایش در مقطع کارشناسی است: طراحی جامدات، حرارت و سیالات، ساخت و تولید و مهندسی دریا.

4- مهندسی عمران

همانطور که از نام آن برمی‌آید در رشته مهندسی عمران به مطالعه و شناخت علوم مربوط به ساخت و نوسازی ساختمان‌ها، جاده‌ها، سدها و فعالیت در عرصه آب و فاضلاب می‌‌پردازند. این رشته دارای گرایش‌های عمران، راه و ساختمان، آب و نقشه برداری است.

برای تحصیل در این رشته باید در ریاضیات قوی باشید، همچنین قدرت تصور و تجسم خود را باید بالا ببرید. از دیگر توانایی‌هایی که باید داشته باشید و بسیار هم مهم است آشنایی کافی با کامپیوتر و نرم‌افزارهای نقشه‌‌کشی است.

از جمله دروسی که در مقطع کارشناسی این رشته تدریس می‌شود، می‌توان به تکنولوژی بتن، تحلیل سازه، مهندسی پی، سازه‌های بتنی، سازه‌های فولادی، هیدرولیک، رسم فنی و نقشه‌کشی ساختمان و… اشاره کرد.

5- ‌مهندسی صنایع

یکی دیگر از رشته‌های مورد توجه داوطلبان کنکور رشته مهندسی صنایع است. نکته جالب در مورد این رشته ارتباط آن با با دیگر حرفه‎ها است از آن جایی که کار مهندسی ارتباط متخصصان را با دیگر افراد کم می‌کند و بیشتر ذهن را درگیر ساخت و طراحی می‌کند، نیاز به وجود چنین رشته‌ای بسیار احساس می‌شود.

از ویژگی‌های مهم و جالب رشته مهندسی صنایع می‌توان به طیف گسترده آن در مطالعات و فعالیت‌ها پرداخت. آن‌ها به بهبود و طراحی فرآیندها در صنعت، مدیریت منابع انسانی و دیگر کارهایی می‌پردازند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ به نحوی که عدم حضور آن‌ها در صنعتی موجب کاهش راندمان کاری می‌شود.

این رشته شامل چند گرایش از جمله: گرایش مدیریت نوآوری و فناوری، گرایش مدل‌سازی سیستم کلان، گرایش آینده‌پژوهی، گرایش سیستم‌های مالی، گرایش لجستیک و زنجیره تامین، گرایش مدیریت پروژه، گرایش مدیریت مهندسی و گرایش مدیریت و بهره‌وری است.

برای تحصیل در این رشته و سپس فعالیت در این حرفه باید از توانایی‌های متعددی از جمله توان حل مسئله، جستجوگر بودن، توان مدیریتی، توان تجزیه و تحلیل، توان علمی کافی برای حل مسائل ریاضی، دقت و توجه زیاد، مهارت‌های ارتباطی خوب برخوردار باشید.

6- مهندس هوا و فضا

مهندس هوا و فضا

در رشته مهندسی هوا فضا افراد برای ساخت انواع موشک، فضاپیما و تجهیزات فضایی آموزش می‌‌بینند، این رشته مهندسی در مقاطع بالاتر دارای دو گرایش هوانوردی و کیهان‌نوردی می‌شود. این رشته، رشته بسیار پرهزینه است اما از اهمیت بالایی در زمینه‌های علمی فضایی و ارسال موشک‌ جهت ارتقاء خدمات مخابراتی و نظامی و امنیتی برخوردار است.

7- مهندسی نفت

با وجود منابع نفتی بسیار در کشور به وجود مهندسان متخصص در این عرصه به صورت همیشگی نیاز است. در این رشته به شناخت و مطالعه نفت و مواد نفتی (مشتقات نفتی)، موارد استفاده و نحوه تولید محصولاتی که منشا نفتی دارند، می‌‌پردازند.

از جمله دروسی که  در این رشته تدریس می‌شوند دروسی مانند: شیمی آلی، شیمی عمومی، موازنه انرژی و مواد، فیزیک، زمین‌‌شناسی نفت، خواص سنگ‌های مخزن، خواص سیالات مخزن، مبانی چاه‌‌آزمایی، نمودارگیری چاه، زمین‌شناسی ساختمان و … .

این رشته شامل چندین گرایش مهندسی اکتشاف، مهندسی حفاری، مهندسی مخازن نفت و مهندسی بهره‌برداری از مخازن نفت است که داوطلبان با توجه به تحقیقاتی که انجام می‌دهند می‌توانند بهترین انتخاب را در بین گرایش‌های مختلف یک رشته انجام دهند.

2020-10-31

0 پاسخ به "پرطرفدارترین رشته های تحصیلی شاخه ریاضی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱