• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

رشته های تحصیلی آینده دار و پولساز در ایران کدامند؟

با توجه به شرایط اقتصادی و بازار و اوضاع جامعه، کمی سخت است که در ارتباط با مشاغل و رشته های آینده دار و پولساز در ایران بخواهیم نظر بدهیم. به علاوه وقتی بیشترین تعداد بیکاران را در جامعه تحصیل‌‌کرده‌های دانشگاهی تشکیل می‌دهند. اما در این میان باید تفاوتی ایجاد کرد، با نگاهی متفاوت‌تر و بررسی‌های مختلف باید انتخابی درست کرد تا بتوان حداقل برای خودمان و به اندازه سهم خودمان در جامعه کاری مفید و به سزا انجام داده باشیم.

رشته های آینده دار و پولساز

قبل از اینکه در ارتباط با رشته های آینده دار صحبت کنیم، باید نکته مهم‌تری را یادآور شویم و آن انتخاب رشته‌ براساس توانایی‌ها و علاقه‌مندی است.

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عواملی که باعث می‌شود تا شخصی در شغلی موفق شود، علاقه او به آن فعالیت و توانمندی برای فعالیت در آن زمینه است. از آن جایی که شغل بخش بزرگی از زندگی ما را دربر می‌گیرد، بر روی روح و روان نیز تاثیری مستقیم دارد.

زمانی را تصور کنید که کسی در سخن گفتن ضعف دارد (منظور قوه تکلم نیست، بلکه قدرت بیان است.) طبیعتا این شخص گزینه مناسبی برای رشته حقوق و شغل وکالت نیست.

نکته جالب و قابل تامل در ارتباط با زمان و تاثیری است که بر روی انسان‌ها می‌‌گذارد. در طول زمان تغییرات قابل توجهی ممکن است اتفاق بیفتد به اندازه‌ای که همان شخص فرض مذکور در بند پیشین از چیزی که هست، تبدیل به سخنرانی حرفه‌ای و مناسب وکالت می‌شود.

این اتفاقات دوست‌‌داشتنی یا در هنگام تحصیل در آن رشته می‌افتد که نشان تاثیر هم جامعه‌ای است که در فرد در آن قرار گرفته هم تاثیر خود حرفه‌ای است که  او در حال آموزش دیدن است.

یا ممکن است پیش از رفتن به دانشگاه (دانشگاه در مورد این رشته و رشته‌هایی که فقط در دانشگاه باید آموخت.) شخصیت فرد دستخوش تغییراتی شود و برخی عادات و اخلاقیات خود را که فقط جلو موفقیتش را می‌گیرند، کنار بگذارد.

هدف گذاری

داشتن هدف عامل مهم و تعیین‌‌کننده‌ای در مسیر موفقیت است. باید بدانید که مقصد کجا است تا بهترین مسیرها را بیابید و راه بیفتید. وقتی به زندگی افراد موفق نگاه می‌کنیم و می‌گوییم چه شغل خوبی یا چه رشته خوبی این دانشجو می‌خواند در حقیقت آن رشته یا شغل به خودی خود موفق یا پولساز یا بهترین نیست؛ ما به کسانی نگاه می‌کنیم که متناسب با علاقه‌مندی‌‌ها، توانایی‌هایشان برای زندگی‌شان هدف‌گذاری کرده‌اند، راه‌ها و مشکلات احتمالی را تخمین زده و با برنامه در مسیر قدم برداشته‌‌اند.

اینکه رشته آینده دار برای و کدام است و درآمد چشمگیری دارد، تضمین نمی‌کند که اگر هر شخصی وارد آن حرفه شود نیز موفق خواهد شد. همه چیز بستگی به شخص خودتان دارد.

پزشکی از مشاغلی است که درآمد عالی و جایگاه اجتماعی خاصی دارد، اما آیا همه پیش از زمان کنکور آنقدری مطالعه می‌کنند که رشته پزشکی اقتضا می‌کند؟ آیا پس قبولی در این رشته کشش و توانایی‌برای همه افرادی که می‌گویند پزشکان آینده هستند برای فراگیری دروس پزشکی در 14 ترم، به قدری هست که با موفقیت از پس این رشته برآمده و با اطلاعات و سواد کافی شروع به فعالیت کنند؟ آیا توانایی شب‌بیداری‌ها و برقراری ارتباط خوب و مناسب با بیماران را دارند؟

هر کسی با استعداد و توانایی‌های خاصی به دنیا آمده و اگر منطقی، با شناخت درستی که از شخصیت خود دارد، تصمیم بگیرد می‌تواند در حرفه و شغل خود موفق‌ترین و خلاق‌ترین و بهترین انواع خدمات را ارائه دهد.

پس بهتر است طرز فکرمان را اصلاح کنیم و به جای اینکه فکر کنیم حرفه‌ای پولساز است در مسیری درست قدم برداریم.

تصور اینکه در بعضی حرفه‌ها به قول معروف می‌توان پول پارو کرد باعث شده تا اشباع بشوند از کسانی که نه بر حرفه خودشان تسلط دارند نه بر حرفه دیگری. البته حرفه‌ای‌ها بیکار نمی‌مانند.

رشته های آینده دار شاخه ریاضی

رشته های آینده دار و پولساز

در چند سال اخیر بعضی رشته‌‌ها بسیار بیشتر از بقیه توجه داوطلبان را به خود جلب کرده‌است، این روند می‌تواند هم به دلیل بازار کار آن رشته باشد هم به دلیل جایگاه اجتماعی که فارغ‌التحصیلان از آن برخوردار می‌شوند. البته ناگفته نماند که مورد اول بیش از همه مورد توجه است.

از اعضای ثابت در رشته ریاضی باید به رشته‌های مهندسی پزشکی، مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی هوا فضا، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی نفت، مهندسی پلیمر، مهندسی صنایع، ریاضیات و کاربردها، آموزش ریاضی می‌توان اشاره کرد.

با توجه به پیشرفت علم پزشکی و نیاز کشور به دانش پزشکی به‌روز در درمان بیماری‌ها، نیاز به تجهیزات پزشکی مدرن احساس می‌شود که علاوه بر مدرن و به‌روز شدن باید در اختیار همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر کشور قرار بگیرد.

مهندسی پزشکی

طراحی و تولید تجهیزات پزشکی توسط مهندسان پزشکی انجام می‌شود. می‌توان گفت یکی از پراهمیت‌ترین رشته‌ها و مشاغل در کشور مهندسی پزشکی است که همیشه وجودشان در کشور نیاز است.

با توجه به اینکه ایران دارای منابع نفت و گاز است وجود مهندسان شیمی، نفت و پلیمر از نیازهای همیشگی آن است. طبیعتا بعد مدتی کار و فعالیت عده‌ای بازنشسته شده و نیروی تازه‌نفس جای آن‌ها را در عرصه‌های فعالیت مختلف پر می‌کنند، البته این به آن معنا نیست که افراد قدیمی‌تر کنار گذاشته می‌شوند، بلکه همیشه به وجود یک شخص راهنما و باتجربه نیاز است و باید از آنان بهره برد.

گستره فعالیت مهندسان شیمی بیشتر از پالایشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های نفت و گاز است.

مهندسی معماری و عمران

این رشته نیز برای ساخت ساختمان‌ها طبق اصول، مرمت ساختمان‌ها، البته متخصصان از گرایش دیگری از مهندسی معماری این مسئولیت را عهده‌دار خواهند بود، و کلا طراحی و نوآوری در امر ساخت و ساز و به کارگیری راه‌ها و شیوه‌‌ها و محصولات جدید و مدرن برای ساخت انواع ساختمان‌ها برعهده این گروه از مهندسان است.

به وجود گروه‌های جوان و علاقه‌‌مند در این عرصه همیشه نیاز است.

 مهندسی هوا فضا

در این رشته افراد برای ساخت انواع موشک، فضاپیما و تجهیزات فضایی آموزش می‌‌بینند، این رشته مهندسی در مقاطع بالاتر دارای دو گرایش هوانوردی و کیهان‌نوردی می‌شود. این رشته، رشته بسیار پرهزینه است اما از اهمیت بالایی در زمینه‌های علمی فضایی و ارسال موشک‌ جهت ارتقاء خدمات مخابراتی و نظامی و امنیتی برخوردار است.

تصور اینکه کدام رشته‌ها بازار کار بهتری دارد باعث می‌شود که دقیقا بازار کار همان رشته‌ها اشباع شود. شرایطی را تصور کنید که چند نفر قصد دارند با هم به پیک نیک بروند، خودتان قضاوت کنید کدام روند بهتر است اگر همه افراد فقط غذا با خود ببرند یا تقسیم وظایف شود و هر کسی یک چیز با خود ببرد؟

رشته های آینده دار شاخه تجربی

رشته های آینده دار و پولساز

هنگامی که از پردرآمد بودن شغلی صحبت می‌شود بهتر است به کسی فکر کرد که سال‌ها با تلاش و زحمت و قدم برداشتن در مسیر درست به جایگاهی دست یافته که حالا درآمدی قابل توجه و جایگاه اجتماعی قابل قبولی دارد.

هر حرفه و رشته‌‌ای سختی کار خود را دارد. رشته‌های مرتبط با رشته تجربی از آن دسته رشته‌هایی هستند که علاوه بر دشواری، نیازمند تلاش مضاعف و مطالعه بسیار منظم است.

چه در این گروه رشته‌ها چه در گروه‌های دیگر بهتر است پول و کسب درآمد را هدف خود قرار ندهید، راه‌های مختلف زیادی برای کسب درآمد وجود دارد که احتیاج نیست برای آن به خودتان زحمت دانشگاه رفتن بدهید. اهداف بالاتر و ارزشمندتری را برای زندگی‌تان قرار دهید.

اما رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی رشته های آینده دار هستند که نیاز به آن‌ها هرگز در جامعه تمام نمی‌‌شود.

پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی از رشته‌‌های مهم با درآمد بالا هستند.

رشته پزشکی

می‌توان گفت عشق اول اکثر دانش‌آموزانی است که با علاقه رشته تجربی را انتخاب می‌کنند. اما رشته تجربه به آن اندازه‌ای که نامش زیبا و دوست‌داشتنی است، دست‌یافتنی نیست. به طور کلی در این رشته به شناخت انواع بیماری‌ها، راه‌های درمان آن‌ها می‌پردازند.

برای تحصیل در این رشته و سپس ورود به این حرفه باید روحیاتتان را بسیار تقویت کنید چون همانطور که می‌دانید ممکن است شاهد صحنه‌های دلخراش زیادی باشید که البته در محل کار نیز تا حدود زیادی می‌‌آموزید چطور ر خود مسلط باشید.

داروسازی

همانطور که از نام این رشته پیدا است، دانشجویان در ارتباط با نحوه ساخت و تولید هر دارو، انواع بیماری‌ها و داروهای موثر بر آن‌ها  آشنا می‌شوند. حرفه داروسازی ارتباط مستقیمی با سلامت و ارتقا سطح سلامت افراد جامعه دارد و تعهد کاری بالایی می‌طلبد.

دندانپزشکی

یکی از مهم‌ترین رشته‌ها که علاوه بر تامین سلامتی جامعه به تامین زیبایی آن نیز می‌پردازد. در این رشته همه چیز در ارتباط با بیماری‌های دهان و دندان، راه‌های درمان آن‌‌ها، ساخت و  ترمیم دندان آموزش داده می‌‌شود. لازم به ذکر است که رشته دندانپزشکی به صورت دو دوره 2ساله و 4  ساله  و کلا در 6 سال تدریس می‌شود. در 2 سال اولیه دروس علوم پایه مثل آناتومی، بافت‌شناسی،  ژنتیک، پاتوبیولوژی، ایمنی‌شناسی، میکروب‌شناسی، فیزیولوژی آموزش داده می‌شود. دانشجویان باید برای ورود به دوره بعدی که شامل 4 سال و آموزش دروس تخصصی است باید از آزمون سراسری علوم پایه نمره قبولی کسب کنند. دروسی نظیر آسیب‌شناسی دهان و فک، ارتدنسی، اندودنتیکس  یا  درمان ریشه دندان، پروتزهای ثابت و متحرک، پریودنتولوژی یا بیماری‌های لثه و جرم‌گیری، ترمیمی، انواع جراحی دندان، دندان‌پزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک در این 4 سال تدریس می‌شود.

فیزیوتراپی

به دلیل وجود پله در هر ساختمانی در سنین مختلف درد زانو و مچ پا و کمر تجربه می‌شود. تحصیل افراد در رشته فیزیوتراپی که با مطالعه آناتومی بدن، کالبدشناسی و حرکت‌شناسی به اصطلاح و درمان مشکلات آن با ورزش، اشعه فرابنفش و فروسرخ، گرما و برق می‌پردازند.

علوم آزمایشگاهی

در این رشته به مطالعه و شناخت عوامل میکروبی و بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، پرداخته می‌شود. آشناترین فعالیتی که آزمایشگران این حرفه انجام می‌دهند آزمایش بر روی مایعات، خون و بافت‌های بدن برای تشخیص عامل بیماری‌زا است. از جمله دروسی که در دانشگاه در این رشته آموزش داده می‌شوند می‌‌توان به آناتومی، آسیب‌شناسی، میکروب‌شناسی، باکتری‌‌شناسی پزشکی، ویروس‌شناسی، قارچ‌‌شناسی پزشکی اشاره کرد. در مقاطع بالاتر نیز در رشته‌هایی از جمله بیوشیمی بالینی، خون‌شناسی،  ایمنی‌شناسی، میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی، سم‌شناسی و ویروس‌شناسی می‌توان به ادامه  تحصیل پرداخت.

رادیولوژی

یکی از رشته‌های پیراپزشکی است که از پرتوها و امواج مختلف برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند. دانشجویان این رشته به مطالعه دروس علوم پایه و دروس تخصصی رشته خودشان که مربوط به شناخت انواع پرتو و امواج و تاثیر آن‌ها بر بافت‌های بدن است، می‌پردازند.

رشته های آینده دار شاخه انسانی

رشته های آینده دار و پولساز

رشته‌های علوم انسانی برخلاف تصور عامه به شدت رشته‌های جذاب و دوست‌‌داشتنی هستند که به قول معروف اهلش را می‌خواهد. از پرطرفدارترین رشته‌های انسانی حقوق، روان‌‌شناسی، حسابداری، انواع مدیریت‌ها مثل مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، هتلداری، جهانگردی، گردشگری و … اشاره کرد.

ارزش هر کدام از این علوم بسیار بالا است اما در جامعه آن طور که باید به آن‌ها بها داده نمی‌شود و در اکثر مواقع از عدم اطلاع و عدم شناخت افراد است، بارها دیده شده که شخصی بدون در نظر گرفتن  توانایی‌هایش وارد رشته‌های دیگری شده که موفقیتی هم عایدش نشده دلیل آن است که پیش  از ورود به رشته‌ها به اندازه کافی تحقیق نکرده و حتی ممکن است خبر نداشته باشد که در یکی از رشته‌های علوم انسانی مستعد است.

در اینجا به توضیح کلی در ارتباط با برخی رشته های آینده دار علوم انسانی می‌پردازیم.

حقوق

در این رشته افراد جهت فعالیت در اموری چون قضاوت و دفاع پرورش می‌یابند، از جمله امور دیگر مربوط به سردفتری اسناد رسمی می‌شود.

همانطور که می‌دانیم اولین قدرتی که یک حقوقدان حرفه‌ای علاوه بر حافظه خوب باید داشته باشد هنر خوب صحبت کردن است، یعنی شخص باید توانایی و قدرت استدلال بالایی داشته باشد. این شغل درآمد خوبی را برای فعالانش به  همراه دارد اما فراموش نکنید این درآمد سهم کسانی است که در کار خود حرفه‌ای عمل می‌کنند.

در این رشته انواع قوانین، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و حتی کالبدشناسی نیز اموزش داده می‌شود. تقریبا جایی نیست که احتیاج به وکیل نداشته باشد، پس بدانید اگر تلاش کنید و وکیل ماهری بشوید مطابق با زمینه فعالیتتان همه جای شما است.

روان‌شناسی

یکی از لازم‌ترین حرفه‌ها در همه زمان‌ها روان‌شناسی است. در این رشته با مطالعه بر روی روح و روان انسان‌ها به شناخت و راه‌های درمان انواع بیماری‌های روانی پرداخته می‌شود. روان‌شناسان تقریبا در همه  می‌توانند مشغول به کار شوند مثل سازمان‌ها، مراکز اموزشی، سازمان بهزیستی، مهدکودک‌ها و … .

مدیریت

در مورد رشته مدیریت باید گفت که افرادی که به این رشته علاقه‌مندند باید اطلاعات عمومی بالایی داشته باشند، رشته‌های مدیریت معمولا در سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات می‌توانند مشغول به کار شوند. برای اینکه بتوانید شغل خوبی بیابید باید در حرفه خود ماهر باشید.

2020-11-02

0 پاسخ به "رشته های تحصیلی آینده دار و پولساز در ایران کدامند؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱