• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

رشته‌های پرطرفدار کنکور هنر

بهترین تخصص های رشته هنر

با وجود شناور بودن کنکور هنر قبولی در رشته‌های هنر آسان نیست، زیرا اکثر رشته‌های کنکور هنر به صورت نیمه متمرکز هستند یعنی داوطلب پس از قبولی در مرحله اول (کنکور) باید در آزمون عملی نیز شرکت کند؛ سپس، با کسب نمره کافی می‌تواند در آن رشته تحصیل کند. بنابراین، داوطلبان باید علاوه بر تقویت قدرت علمی‌شان، به بالا بردن توانایی‌شان در ارائه اثری مناسب در هنگام آزمون عملی بپردازند.

برای موفقیت در رشته‌های هنری علاوه بر علاقه، افراد باید از توانایی خلق کردن برخوردار باشند. با مطالعه و بالا بردن دانش، شناخت کارهای هنرمندان بزرگ و موفق کم کم ایده‌ها به ذهنتان می‌آیند. شاید با نگاه به شرایط اقتصادی به نظر برسد که بازار کار برای رشته‌های هنر کم است، اما فراموش نکنید ایده‌های نو و خلاقیت هنرمندان دو عامل مهم در جلب توجه جامعه است.

برای شرکت در کنکور رشته هنر بهتر است خود را به خوبی آماده کنید به دلیل اینکه در رشته‌های هنری خلاقیت و نوآوری حرف اول را می‌زند و صرفا مطالعه زیاد برای موفقیت کافی نیست.

در این مقاله به اختصار به معرفی چند رشته پرطرفدار کنکور هنر می‌پردازیم.

رشته سینما

در رشته سینما که با ترکیب هوشمندانه صدا و تصویر به دنبال انتقال مفاهیم خاصی به مخاطبان هستند. علاوه بر کنکور هنر دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند می‌توانند با کسب نمره کافی در آزمون هدایت تحصیلی در هنرستان به تحصیل در گرایش‌های مختلف این رشته بپردازند.

رشته سینما دارای چند گرایش در مقطع کارشناسی است.

گرایش‌ها شامل:

 1. تدوین
 2. فیلم‌نامه‌نویسی
 3. کارگردانی
 4. فیلم‌برداری

لازم به ذکر است اولین شرط برای کسب موفقیت در این رشته به عنوان یک رشته هنری تلاش و کوشش خود فرد، مطالعه و پژوهش و ایده‌پردازی او است.

از دروسی که در این رشته تدریس می‌شود، می‌توان به ادبیات، موسیقی، جامعه‌شناسی، اصول و مبانی ارتباطات، تاریخ، عکاسی، گزارش‌نویسی، اصول فیلم‌نامه‌نویسی، اصول‌فیلم‌برداری، اصول کارگردانی و مبانی تدوین اشاره کرد.

رشته طراحی لباس

طراحی لباس رشته هنر

به هنر خلق راهی برای تبدیل پارچه به لباس در رشته طراحی لباس پرداخته می‌شود. در این رشته به بررسی و مطالعه عوامل زیبایی‌شناختی و به کارگیری آن در تبدیل پارچه‌ها به انواع البسه، شناخت و به کارگیری رنگ‌ها، شناخت پارچه‌ها، طراحی انواع اکسسوری اعم از زیورآلات، کمربند و کلاه و … می‌پردازند.

طراحی لباس حرفه و هنری است که تقریبا در همه جا فضا برای فعالیت دارد؛ از جمله می‌‌توانند به طراحی یونیفرم برای سازمان‌ها یا لباس‌های صنعتی برای کارخانجات بپردازند. کلا با توجه به نیازههای موجود در جامعه می‌توانند از دانش و قوه خلاقیتشان بهره ببرند.

از دروسی که در طول مقطع کارشناسی تدریس می‌شود می‌توان به موارد مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی پایه، آشنایی با هنر در تاریخ، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران، کارگاه طراحی چاپ مقدماتی، کارگاه طراحی لباس مقدماتی و … اشاره کرد.

رشته طراحی لباس شامل دو گرایش است:

 1. طراحی چاپ پارچه
 2. طراحی بافت پارچه

رشته گرافیک

هدف از رشته گرافیک پرداختن به هنر ترسیم و تصویرسازی با موضوعات چاپی است. لازمه تحصیل در این رشته و کسب موفقیت در این رشته همانند دیگر رشته‌های هنری بیشتر از علاقه داشتن، توانایی در خلق ایده‌های نو است. با توجه به هدفی که به منظور دست‌یابی به آن از هنر و دانش گرافیکی استفاده می‌شود باید بتوان طرح‌های جدیدی ارائه داد تا هم توجه مخاطبان بیشتری را در جامعه جلب کند، همین که بتواند معنی را بهتر و صریح‌تر به حضور افراد برساند.

رشته گرافیک دارای زمینه‌های فعالیت متفاوتی است که علاقه‌مندان با توجه به توانایی‌هایشان می‌توانند به آن وارد شوند. طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی لوگو، طراحی حروف (فونت)، طراحی تبلیغاتی (بروشورها و آگهی‌ها)، صفحه‌آرایی کتاب‌ها و مجلات، طراحی بسته‌بندی و تصویرسازی از زمینه‌های فعالیت رشته گرافیک است.

رشته موسیقی

رشته موسیقی رشته هنر

از  جذاب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های گروه هنر رشته موسیقی است که برای تحصیل در این رشته هم می‌توان از سال اول متوسطه اول وارد مدرسه موسیقی شد که تا پایان دوره متوسطه دوم ادامه دارد هم می‌توان از طریق کنکور هنر وارد دانشگاه هنر شد و به تحصیل در این پرداخت.

برای ورود به به رشته موسیقی در مدرسه پس از گذراندن دوره دو ماهه آموزش تئوری موسیقی، سلفژ و تمرین ساز تخصصی و شرکت در آزمون عملی در صورت کسب نمره کافی می‌توانند در هنرستان موسیقی به تحصیل بپردازند.

تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه‌ها از طریق شرکت در آزمون سراسری دانشگاه‌ها میسر است. با توجه به اینکه این رشته در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و  علمی-کاربردی تدریس می‌شود داوطلبان با در نظر گرفتن اولویت‌هایشان و کارنامه آزمون هنر گزینه‌های کافی برای تحصیل در رشته دانشگاهی این هنر دارند.

نکته مهم در مورد ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته موسیقی، از آن جایی که داوطلبان باید در آزمون عملی این رشته شرکت کنند، باید در نواختن یک ساز تبحر داشته باشند.

این رشته در مقطع کارشناسی دارای این گرایش‌ها است:

 1. آهنگسازی
 2. موسیقی نظامی
 3. نوازندگی موسیقی ایرانی
 4. نوازندگی موسیقی جهانی

رشته نقاشی

شاید رشته نقاشی اولین موردی باشد که با شنیدن اسم دانشگاه هنر به ذهنمان می‌رسد. در این رشته افراد به شناخت انواع سبک‌های نقاشی، بزرگان این هنر و اهدافی که برای رسیدن به آن از راه نقاشی وارد می‌شوند، آشنا می‌شوند. همچنین در این رشته به مطالعه و شناخت فلسفه هنر، روان‌شناسی رنگ، فیزیک نور، عکاسی، طراحی و چاپ پرداخته می‌شود.

برای تحصیل در رشته نقاشی داوطلبان پس از قبولی در آزمون هنر و انتخاب رشته موظفند که در آزمون عملی آن نیز شرکت کرده و در صورت کسب نمره کافی وارد دانشگاه شوند.

از دروسی که در طول دوره کارشناسی رشته نقاشی تدریس می‌شوند می‌توان به کارگاه طراحی سطح 1 و 2، کارگاه نقاشی، تاریخ عمومی، نقاشی دیواری، تجزیه و تحلیل و نقد آثار نقاشی و … اشاره کرد.

2020-11-16

0 پاسخ به "رشته‌های پرطرفدار کنکور هنر"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

آدرس:
میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه کاج پلاک ۳۱